Competition Information


TEAM KNOCKOUT

by julie published on 5/29/2019 12:00:00 AM

                         

                          

 

                   

TEAM KNOCKOUT

  SECOND ROUND

THURSDAY 6th JUNE 2019

 

AWAY TEAM MUST PUT THEIR NAMES DOWN FIRST BUT TOSS ONCE FOR

 BREAK BEFORE THE MATCH BEGINS THEN ALTERNATE THEREAFTER. IN THE

EVENT OF A 4 - 4 DRAW THEN THE PENALTY SHOOT OUT RULES WILL APPLY

ALL DOUBLES GAMES ARE DUTCH/SCOTCH FORMAT

MATCH CARDS MUST BE RECEIVED BY MONDAY 10TH JUNE 2019

 

WHITE BOAR A  V  WAGGONMAKERS A

SAVANNA C  V  RILEYS B

TOTTINGTON CON A  V  NEW SWAN B

MORNING STAR A  V  NEW SWAN A

DOBBIES  V  TOTTINGTON CON B

ROYAL OAK B  V  TOTTINGTON CON C

RILEYS A  V  ROACH B

HAMERS V CROWN INN H/W

  

 

 

B & M TROPHY KNOCKOUT

by julie published on 6/13/2019 12:00:00 AM

   B & M TROPHY KNOCKOUT

FIRST ROUND

THURSDAY 27th JUNE 2019

AWAY TEAM MUST PUT THEIR NAMES DOWN FIRST BUT TOSS ONCE FOR

 BREAK BEFORE THE MATCH BEGINS THEN ALTERNATE THEREAFTER. IN THE

EVENT OF A 4 - 4 DRAW THEN THE PENALTY SHOOT OUT RULES WILL APPLY

ALL DOUBLES GAMES ARE DUTCH/SCOTCH FORMAT.

THE WINNING TEAM MUST TEXT THE RESULT THROUGH ON THE NIGHT TO 07525083526

MATCH CARDS MUST BE RECEIVED BY MONDAY 1st JULY 2019

 

TOP BULL B V HARK TO DANDLER A

HARK TO DANDLER B V COTTON TREE

DUNGEON B V GAME COCK A

CROSS KEYS V HARK TO TOWLER

TOWLER A V GRANTS ARMS OR TOP BULL A

SPOTTED COW V NEW SWAN C

SAVANNA B V ROYAL OAK A

GAME COCK B V PEEL B

OLD CROW V ROYAL OAK P/W

UNICORN A V VICTORIA

BROWN COW V RAILWAY 

SAVANNA A V WAGGONMAKERS B

NEW INN B V UNICORN B

ROACH A V NEW INN A

PEEL A V BEEHIVE

BRIDGE TAVERN V SAVANNA D

 

 

 

                                                        

INDIVIDUALS KNOCKOUT

by julie published on 6/1/2019 12:00:00 AM

 

 

 

INDIVIDUAL KNOCKOUT

PRELIMINARY &  FIRST ROUND

MONDAY 10TH JUNE 2019

 START 8.30pm  LEAGUE RULES APPLY.

                TOSS FOR BREAK ONCE ONLY BEFORE YOU START THEN ALTERNATE THEREAFTER.

  WINNER MUST TEXT THE FULL RESULT FROM EACH VENUE ON THE NIGHT TO 0752508352.

WE NEED TO KNOW ALL RESULTS FOR THE PLATE COMPETITION

 

AT RILEYS

J VEEVERS (BRIDGE TAVERN) V M BOOTH (TOTTINGTON CON C)

WINNER TO PLAY

S TILLEY (HAMERS) V S SLYMON (NEW SWAN B)

----------

P RYAN (ROYAL OAK P/W) V D.S BIRKETT (SAVANNA C)

WINNER TO PLAY

S FITZSIMMONS (NEW SWAN B) V C MURRY (TOTTINGTON CON C)

----------

D REDMOND (NEW SWAN B) V R CLARKE (BRIDGE TAVERN)

WINNER TO PLAY

R GODWIN (SAVANNA A) V B McENEANEY (TOTTINGTON CON C)

 

AT SAVANNAS

G KNIGHTINGALE (TOTTINGTON CON B) VN.P GAUNT (WHITE BOAR A)

WINNER TO PLAY

M BUTTERWORTH (MORNING STAR A) V S TROOP (RILEYS A)

----------

S DOYLE (RILEYS B) V S GOUGH (NEW SWAN B)

WINNER TO PLAY

R BATCHELOR (ROYAL OAK P/W) V W BEAMER (NEW INN B)

----------

D CULLEN (PEEL B) V P POWER (ROYAL OAK P/W)

WINNER TO PLAY

J RATCLIFFE (NEW SWAN B) V P ROSEVERE (UNICORN B)

AT THE UNICORN

J McDONALD (ROACH B) V M McHUGH (SAVANNA B)

WINNER TO PLAY

B FENTON (NEW SWAN B)

AT THE OLD CROW

J NOONE (SAVANNA A) V I HUGHES (GAME COCK A)

WINNER TO PLAY

D RAYNER (BEEHIVE)

AT THE BEEHIVE

J TURNER (NEW SWAN B) V A CARTER (SAVANNA A)

WINNER TO PLAY

A OWEN (NEW SWAN B)

AT THE RAILWAY

J CROMPTON (SAVANNA D) V J MORRISON (ROACH B)

WINNER TO PLAY

I BROCKLEHURST (DOBBIES)

AT DOBBIES

D TWIST (WHITE BOAR B) V M BROWN (UNICORN A)

WINNER TO PLAY

L LEE (SAVANNA A)

AT THE WAGGONMAKERS

S McHUGH (UNICORN A) V J BARLOW (SAVANNA D)

WINNER TO PLAY

K PACHOLEK (TOTTINGTON CON C)

AT THE VICTORIA

A HARDMAN (WHITE BOAR A) V J JOHNSON (PEEL B)

WINNER TO PLAY

S JONES (SAVANNA B)

AT THE BRIDGE TAVERN

D NEWTON (CROSS KEYS) V L STOTT (MORNING STAR A)

WINNER TO PLAY

M PEAKE (RILEYS B)

AT THE MORNING STAR

JJ FAUL (SAVANNA B) V D BERRY (WAGGONMAKERS B)

WINNER TO PLAY

N DUMBLETON (UNICORN B)

AT THE SPOTTED COW

R BASNETT (MORNING STAR B) V S DANIELS (BEEHIVE)

WINNER TO PLAY

R JOYCE (WAGGONMAKERS A)

AT THE NEW SWAN

M GILES (RILEYS A) V C McHUGH (PEEL B)

WINNER TO PLAY

A FREEMAN (WHITE BOAR B)

AT THE WHITE BOAR

N HUGHES (MORNING STAR A) V P HOWCROFT (NEW SWAN B)

WINNER TO PLAY

P HAQUE (GAME COCK A)

AT THE ROACH

N WATTS (SAVANNA D) V S SWIMBY (TOTTINGTON CON C)

WINNER TO PLAY

A McALPINE (SAVANNA C)

AT ST. MARYS

L MILLS (TOP BULL A) V R PLATT (SAVANNA C)

WINNER TO PLAY

B NICHOLSON (RILEYS A)

AT THE ROYAL OAK P/W

M IRVING (NEW SWAN C) V K CROWSHAW (SAVANNA A)

WINNER TO PLAY

J BYRNE (SAVANNA C)

AT THE TOP BULL

B ALLEN (MORNING STAR A) V M RYAN (WAGGONMAKERS B)

WINNER TO PLAY

M McCLELLAND (SAVANNA A)

AT THE NEW SWAN (OUTSIDE POOL ROOM)

M BASNETT (MORNING STAR B) V S THORPE (SAVANNA D)

WINNER TO PLAY

P WHITWORTH (ROYAL OAK P/W)

AT THE COTTON TREE

P EVANS (PEEL B) V J POLLARD (DOBBIES)

WINNER TO PLAY

R WADOOD (GAME COCK A)

AT THE BROWN COW

S REYNOLDS (RILEYS A) V J McHUGH (PEEL B)

WINNER TO PLAY

D EVANS (NEW SWAN B)

AT HEAP BRIDGE S.C

M ZAMAN (GAME COCK A) V R FLETCHER (ROYAL OAK P/W)

WINNER TO PLAY

M WARBURTON (PEEL B)

AT THE TOWLER

A MURPHY (WAGGONMAKERS B) V P McGANNITY (ROYAL OAK P/W)

WINNER TO PLAY

S BECKETT (SAVANNA C)

AT THE PEEL

M ASHWORTH (NEW SWAN C) V M JENKINSON (ROYAL OAK P/W)

WINNER TO PLAY

J CARROLL (DUNGEON B)

AT THE LAMD INN

A RYAN (WAGGONMAKERS A) V C ARMISTEAD (HAMERS)

WINNER TO PLAY

D WHALLEY (SAVANNA A)

AT THE CROSS KEYS

N GRIFFITHS (RILEYS B) V J IQBAL (STARKEY ARMS)

WINNNER TO PLAY

A CARTER (MORNING STAR A)

AT THE ROYAL OAK (RAD)

P BOOTH (ROYAL OAK P/W) V R CURRIE (SAVANNA D)

WINNER TO PLAY

P CLARKSON (UNICORN A)

AT THE OLD CROSS

R HARPER (RILEYS B) V C MANSELL (WHITE BOAR A)

WINNER TO PLAY

B HOPE (RILEYS A)

 

 

 

 

 

 

 

DOUBLES KNOCKOUT

by julie published on 5/29/2019 12:00:00 AM

 

 

DOUBLES KNOCKOUT

MONDAY 17TH JUNE 2019

                        START 8.30pm – BEST OF THREE FRAMES. LEAGUE RULES APPLY.

                TOSS FOR BREAK ONCE ONLY BEFORE YOU START THEN ALTERNATE THEREAFTER.

  WINNERS MUST TEXT THEIR RESULT THROUGH ON THE NIGHT TO 07525083526

 

AT SAVANNAS

P HOWCROFT & B FENTON - NEW SWAN B

V

M SONDY & K HILL - BRIDGE TAVERN

---------

M RYAN & M DANES - WAGGONMAKERS B

V

P POWER & P McGANNITY - ROYAL OAK P/W

AT THE OLD CROW

M BARTON & D DALEY - DUNGEON A

V

A CARTER & P DUMVILLE - STARKEY ARMS

--------

P & M DALLEY - ST MARYS A

V

R WADOOD & M ZAMAN - GAMECOCK A

AT ST MARYS

N WATTS & J BARLOW - SAVANNA D

V

M DEAN & S CORCORAN - HARK TO TOWLER H/W

--------

M GILES & B HOPE - RILEYS A

V

R PLATT & J BYRNE - SAVANNA C

AT THE WAGGONMAKERS

R HOWARD & N.P GAUNT WHITE BOAR A

V

I & K BROCKLEHURST - DOBBIES

--------

J JOHNSON & M WARBURTON - PEEL B

V

S SWIMBY & B McENEANEY - TOTTINGTON CON C

AT THE NEW SWAN (TABLE 1)

S JONES & P BUCKLAND - SAVANNA B

V

P COOK & A KENNEDY - ROYAL OAK A (RAD)

--------

B CARRINGTON & N HOUGH - BRIDGE TAVERN

V

J & D CARROLL - DUNGEON B

AT DOBBIES

S & P MURDAY - UNICORN B

V

J LOGAN & M SWEENEY - DUNGEON A

--------

L MILLS & D KEAVENEY - TOP BULL A

V

S McHUGH & J GRATTON - UNICORN A

AT THE ROYAL OAK P/W

P ROSEVERE & N DUMBLETON - UNICORN B

V

S BECKETT & M NOONE - SAVANNA C

--------

B NICHOLSON & T STRATTON - RILEYS A

V

J.J FAUL & D LAWRENCE - SAVANNA B

AT RILEYS

P WHITWORTH & P RYAN - ROYAL OAK P/W

V

C ARMISTEAD & G ISHERWOOD HAMERS

--------

R TAYLOR & R BASNETT - MORNING STAR B

V

S WEATHERILT & D BIRKETT - SAVANNA C

AT SAVANNAS

S PRICE & A CUNLIFFE - ROYAL OAK A

V

D TWIST & M BAXTER - WHITE BOAR B

--------

D SLATER & B DAWSON - BEEHIVE

V

M WOOD & S HOPKINS - ST MARYS A

AT RILEYS

I HUGHES & P HAQUE - GAME COCK A

V

D REDMOND & D EVANS - NEW SWAN B

--------

C JONES & M BASNETT - MORNING STAR B

V

D CULLEN & McHUGH - PEEL B

AT THE NEW SWAN (TABLE 2 IN THE OUTSIDE ROOM)

S THORPE & R CURRIE - SAVANNA D

V

M BROWN & P CLARKSON - UNICORN A

--------

C FARGHER & R DIXON - OLD CROW

V

S DOYLE & R HARPER - RILEYS B

AT THE BEEHIVE

S GREASON & K PACHOLEK - TOTTINGTON CON C

V

B MONAGHAN & A STRANGE - ROACH B

--------

D ROSEVERE & C SHAY - UNICORN B

V

M ASHWORTH & M IRVING - NEW SWAN C

 

THE FOLLOWING MATCHES ARE WINNERS TO PLAY SO THERE WILL BE ONE WINNER AT EACH VENUE

AT THE UNICORN

R JOYCE & J JOWETT - WAGGONMAKERS A

V

D WHALLEY & M McCLELLAND - SAVANNA A

WINNERS TO PLAY

T BEESTON & P DOWLING - BEEHIVE

 

AT THE ROACH

C BRIGGS & J IQBAL - STARKEY ARMS

V

J BENSON & M CURRAN - HARK TO TOWLER H/W

WINNERS TO PLAY

D RAYNER & A MORRISON - BEEHIVE

 

AT THE TOP BULL

K CROWSHAW & J NOONE - SAVANNA A

V

A ROBBINS & A RIGBY - DUNGEON A

WINNERS TO PLAY

D PRATT & J POLLARD - DOBBIES

 

AT THE RAILWAY

R CLARKE & S FARMES - BRIDGE TAVERN

V

S MacDONALD & J MORRISON - RAOCH B

WINNERS TO PLAY

M BOOTH & C MURRAY - TOTTINGTON CON C

 

AT THE MORNING STAR

D PAUL & D PRITCHARD - TOP BULL A

V

S TROOP & S REYNOLDS - RILEYS A

WINNERS TO PLAY

L LEE & M COURTNEY - SAVANNA A

 

AT THE WHITE BOAR

P CLEMINSON & J McGUIGAN - MORNING STAR A

V

S FITZSIMMONS & J TURNER - NEW SWAN B

WINNERS TO PLAY

C HOLT & M GRADY - TOP BULL A

 

AT THE BRIDGE TAVERN

S GOUGH & S SLYMON - NEW SWAN B

V

D NEWTON & P DE-LETH - CROSS KEYS

WINNERS TO PLAY

T FOSTER & P RODDICK - DOBBIES

 

AT THE VICTORIA

J MacDONALD & D NABB - ROACH B

V

P KENT & A MURPHY - WAGGONMAKERS B

WINNERS TO PLAY

P BOOTH & R BATCHELOR - ROYAL OAK P/W